Nowe zasady wycinki drzew i krzewów
Zarząd ROD informuje:
W dniu 28 sierpnia 2015 r. weszły w życie zmiany do ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Skutkiem zmian wynikających z treści art. 25, 29 oraz art. 59 ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw jest m.in.:
- Wprowadzenie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm przekracza:
- a) 35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- b) 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Podstawa: art. 83f ust. 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody po zmianach, zwanej dalej w skrócie ustawą oop.
Obowiązek ten zastąpił dotychczasowy wymóg uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew w wieku powyżej 10 lat. W praktyce oznacza to, że w przypadku zamiaru usunięcia drzewa o mniejszym obwodzie pnia w części odziomkowej (na wysokości 5 cm od poziomu gruntu) niż ustalony w punktach a lub b, posiadacz terenu powinien udokumentować pomiar pnia i rozpoznanie rodzaju lub gatunku drzewa ze względu na wynikającą z art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy oop możliwość wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej z tytułu usunięcia drzewa bez wymaganego zezwolenia.
- Zniesienie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na usunięcie krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni. Zniesienie obowiązku nastąpiło z jednoczesną zmianą definicji terenów zieleni. Terenami zieleni wg znowelizowanej ustawy są:
tereny zieleni – tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym;– art. 5 pkt 21 ustawy oop.
Według interpretacji Gminy Dobrcz obowiązku zezwolenia na wycięcie, na naszym terenie, nie wymagają drzewa o obwodzie do 25 cm (na wysokości 5 cm od podłoża) oraz drzewa owocowe i krzewy.
Zarząd apeluje o ścisłe przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.